دانستنی هایی از فولاد

دانستنی هایی از فولاد

آلیاژی از آهن و کربن که از ۲% کربن، ۱%  منگنز و مقداره کمی سیلیسیم، فسفر، گوگرد و اکسیژن فولار را ایجاد می کند. فولاد ماده بسیار مهمی در مهندسی،  ساخت و ساز و در صنعت ماشین و خودرو سازی، ساخت انواع یخچال ها و ماشین های شستشو، ساخت کشتی ها و هواپیماها و قطار های حمل و نقل و همچنین چاقو ها و ابزار آلات پزشکی و جراحی استفاده می شود.

 

فولاد
فولاد

ساخت فولاد:

 فولاد به سه روش زیر ساخته می شود:

۱- روش کوره ی بلند : در این روش از مواد ناخالصی مثل سنگ آهن، سنگ آهک وکک برای تولید فولاد استفاده میشود.

۲- روش کوره ی قوس الکتریکی  : این روش بسیار ساده تر و سریع تر از روش اول انجام میگیرد. در این روش از ضایعات فولاد استفاده میشود. فلزات بازیافتی وارد کوره میشوند و با ذوب مجدد به همراه ترکیبات دیگر فلزات، فلز نهایی به دست می آید.

۳- روش کوره ی باز : از این روش برای تولید فولاد در سال های اخیر بسیار کمتر بهره برداری شده.

 

انواع فولاد:

 فولادها به صورت تک تولید نمی شوند. بیش از ۳۵۰۰ سطح مختلف از فولاد با نوع فیزیکی و ترکیب شیمیایی و کیفیت زیست محیطی مختلف وجود داردتقریبا ۷۵% از فولاد های مدرن در ۲۰ سال اخیر توسعه یافته اند

 میزان تولید فولاد:

  •  در سال ۲۰۱۴ به ۰۰۰  ۰۰۰ ۶۶۵ ۱ تن رسید
  • در سال ۲۰۱۳، ۰۰۰ ۰۰۰ ۶۰۶ ۱ تن

 پایداری فولاد:

فولاد در محیط زیست بطور کامل قابل بازیافت است. دارای پایداری زیادی است همچنین با سایر مواد ترکیب میشود. مستلزم مقدار کمی از انرژی برای تولید بوده.

 

فولاد
فولاد

فولاد قادر به بازیافت است:

به طور فوق العاده ساده. خاصیت آهنربایی منحصر به فرد فولاد آن را تبدیل می کند به یک ماده ای که راحت میتوان به وسیله ی بازیافتش از جریان هدر رفتنش جلوگیری کرد.تولید فولاد از روش کوره ی قوس الکتریکی می تواند منحصرا برای بازیافت فولاد استفاده شود. لازم به ذکر است که فولاد بیشترین ماده ی بازیافت شده در جهان است.

 اختراع فولاد:

 یک مخترع بریتانیایی به نام هنری بسمر اولین تکنیک تولید حجم انبوهی از فولاد را در سال ۱۸۵۰ میلادی ارائه داد. 

علت زنگ زدن فولاد:

هنگامی که فولاد با آب و اکسیژن در تماس باشد یک واکنش شیمیایی روی می دهد و فولاد شروع به برگشت به حالت اولیه خود می کند یعنی زنگ می زند به همین دلیل در ساخت فولاد های امروزی این مشکل به راحتی بر طرف کرده اند. به وسیله ی یک ماده ی پوشش دهنده. پوشش های زیادی از مواد مختلف میتوانند کاربردی باشند همچنین از روش رنگ کردن در پوشش ماشین ها و از لعاب کاری بسرای یخچال و دیگر اسباب خانگی استفاده میشود. در روش های دیگر عناصری از قبیل نیکل و کروم برای زنگ ناپذیر کردن  اضافه میشوند، که میتوانند کمک کنند در پیشگیری از زنگ زدگی.

برای سفارش و یا اطلاع از آخرین قمیت ، به قسمت تماس با ما رفته ویا با شماره زیر تماس بگیرید.
مدیر فروش : اشرفی
09127270205
02133731673

نظرات برای این پست بسته شده است.