دانستنی هایی از تکنولوژی گابیون

 دانستنی هایی از تکنولوژی گابیون

استفاده ازگابیون در گذشته

یکی از قدیمی ترین کاربردهای گابیون، درگذشته استفاده از آن درمصارف نظامی بوده است. به این شکل که قفس های بزرگی می ساختند و از سنگ و گل پر می کردند و آن ها را در جهت حفاظت از ابنیه، تجهیزات و ابزار آلات نظامی بکار می گرفتند. در مصر باستان نیز برای پیشگیری از خسارات طغیان رود نیل، از چوب قفسه هایی ساخته و پس از استقرار آن در حاشیه ی رودخانه ها، در فصل کم آبی آن ها را از سنگ پر می کردند تا هنگام طغیان آب، مانع پیشروی آب و خسارت ناشی از آن گردیده و یا آن را به حداقل برساند. این روش هنوز هم در بیشتر نقاط دنیا و از جمله در مزارع برنج حاشیه ی رودخانه ها در شمال ایران رایج می باشد.

گابیون
گابیون

گــــــابـــــیون

يكي از مصالحي كه در ساخت سازه‌هاي حفاظت ساحل قابل استفاده است ، توريسنگ يا گابيون مي‌باشد. با وجود قابليتهاي زياد سازه‌هاي گابيوني، مطالعه دقيق رفتار اين سازه و ارائه روشهاي دقيق براي طراحي و اجراي اين سازه سابقه‌اي طولاني ندارد. گابيون‌ها و تورسينگ‌ها سبدهاي سيمي پرشده از مصالح سنگي هستند كه در زمينه‌هاي مختلف عمراني كاربرد دارند. اين سبدها با بهم‌پيوستن و در كنار هم قرارگرفتن، سازه‌هائي با ابعاد بزرگ تشكيل مي‌دهند از قبيل ديوارهاي حائل، تشك‌هائي كف آبراهه‌ها، ديوارهاي محافظ سواحل و غيره. گابيون‌ها با توجه به كاربرد متنوع آنها بايد از جنبه‌هاي مختلف مورد بررسي و ارزيابي قرارگيرند. شكل‌پذيري، خصوصيات رفتاري، روش محاسبه و طراحي آنها مواردي هستند كه مورد سوال هستند

توری گابیون

گابیون سبدی از  بافتهای شش ضلعی با سیم های آهنی گالوانیزه  که به راحتی می توان درون آن را از سنگ و قلوه سنگ های طبیعی پر کرد نام دیگر گابیون توری سنگی می باشد. این نوع توری در مقاوم سازی بناهای سست،مهار دیوارهای سنگی،پوشش کف آبراهه ها به عنوان فنس و حفاظ،موج شکن،پوشش لوله ها برای جلوگیری از پوسیدگی می باشد. درسبد های سیمی مصالح سنگی قرار گرفته و در زمینه های مختلف عمرانی بکار می رود. این سبد ها با  کنار هم قرار گرفتن، می یتوانند  سازه هایی با ابعاد بزرگ تشکیل  دهند. با  توجه به کاربرد توری های گابیون، بایستی آن را از جنبه های مختلفی از قبیل خصوصیات رفتاری، شکل پذیری، استحکام، طراحی و محاسبه سازه ها مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. از لحاظ اقتصادی سازه های گابیون بسیار ارزانتر می باشند.

درضمن گابیون درحال حاضر به یکی از متریال های محبوب ساختمانی برای دیوارهای مستقل با عرض کم و نیز برای فنس(نرده)تبدیل شده است.در این توری های استوانه ای یا مکعبی مصالحی از سنگ ،بتن و یا چیزی شبیه شن و ماسه و خاک پرمی کنند

 کاربرد گابیون

 1. بیشترین کاربرد گابیون در فعالیتهای مهندسی استفاده از آن در جهت پیشگیری و فرسایش و حفاظت حاشیه رودخانه ها و ساحل در مقابل طغیان آب و سیل است.
 2. دیوار حائل
 3. دیواره سیل بند موقت
 4. جدارسازی لای و لجن ازروناب سطحی
 5. کاربرد در سدهای کوچک و یا موقت
 6. کاهش انرژی و فشار جریان آب بر روی سازه های ضعیف
 7.  مهار سنگهای متمرکز بر راهها
 8. مهندسی سازه
 9. راه سازی
 10. کاربردهای نظامی و محوطه سازی

مزیت گابیون

 • مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی
 • کاربری فراوان در دنیا
 • قابل استفاده در  بسیاری از زمینه ها
 • داشتن نقش سازه ای و غیرسازه ای
 • و …
گابیون
گابیون

 مشخصات گابیون

1.   نوع مفتول:ضدزنگ کردن طبق مشخصات

2.   قطر مفتول: نمره 5/2 تا 4 ميلي متر 3چشمه: چشمه‌هاي گابيون به صورت شش‌ضلعي بوده و در اندازه‌هاي 8×8 و 8×10 و 10×12 و… بافته مي‌شود.

3.   اين واحد چند سالي است كه گابيون با چشمه‌هاي 5×6 نيز توليد مي‌كند كه در ايران منحصر به فرد بوده و در اصطلاح به آن گابيون مترز گفته مي‌شود. اين نوع گابيون بيشتر براي ساخت تشك‌هاي كف آبراهه‌ها استفاده مي‌شود.

4.   ابعاد گابيون: گابيون درابتدا به صورت رول‌هايي به عرض 1 تا 3 متر بافته شده و بعد در كارخانه و يا محل كار به صورت ورق‌هايي به طول‌هاي مختلف ( به طور معمول 1 تا 4 متر ) برش داده مي‌شود و سپس به صورت باكس‌هايي در ابعاد 1×1×1 و يا 1×1×1×5/1 و يا 1×1×2 و يا 1×1×3 متر ساخته شده، در آخر از مصالح سنگي پر مي‌شوند. جدول شمارۀ 6 وزن يك متر مربع توري گابيون در سايزها و چشمه‌هاي مختلف را نشان مي‌دهد:

گابیون در صنعت مختلف

یکی از موارد استفاده گابیون درصنعت معماری می باشد که کاربردهای مخصوص به خودش را دارد. برخی از این کاربردها به موارد سازه ای مرتبط می شود و برخی دیگر به موارد غیرسازه ای و دکوراتیو و زیبایی.

۱. گابیون سازه ای درمعماری:

در ساخت برخی از خانه ها به صورت کامل از گابیون و دیوارهای گابیونی استفاده می کنند. به طوری که این دیوارها به صورت کامل بار سازه ای ساختمان را بر دوش می کشند.

۲. گابیون غیرسازه ای در معماری:

یکی از استفاده های گابیون در معماری، زیبایی و تزئین ساختمان است. به عنوان مثال امروزه در بسیاری از ساختمان ها و مخصوصا مراکز تجاری، برای طراحی نمای خارجی از دیوارهای گابیون استفاده می کنند.

استفاده از گابیون ها درمبلمان شهری

امروزه از گابیون ها استفاده های دکوراتیو و تزئینی هم می شود. در بسیاری از شهرها برای کفسازی پیاده رو و یا در طراحی مبلمان شهری از گابیون بهره می برند. پس نمی توان کارکرد گابیون ها را تنها و تنها محدود به کارهای عمرانی و سازه ای دانست.

 طراحی محوطه و منظره با گابیون :

از دیگر موارد کاربرد گابیون، محوطه سازی می باشد. برای طراحی محوطه و منظر از گابیون ها استفاده می کنند که کف سازی با گابیون و یا ساخت فلاور باکس، دو نمونه از این استفاده ها می باشند. فلاورباکس گابیونی به این شکل است که گلدان ها را داخل این تورهای فلزی و در میان سنگ ها قرار می دهند و از این فلاورباکس زیبا برای طراحی محوطه استفاده می کنند.

 

برای سفارش و یا اطلاع از آخرین قمیت ، به قسمت تماس با ما رفته ویا با شماره زیر تماس بگیرید.
مدیر فروش : اشرفی
09127270205
02133731673

نظرات برای این پست بسته شده است.