تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری

تعریف
 تیر آهن های لانه زنبوری به دلیل دارا بودن  حفره های توخالی بر اثر عملیات بریدن و دوباره جوش دادن و تکمیل پروفیل به این نام مشهور هستند.

تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن لانه زنبوری

علت تولید تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری به دلیل خاصیت نیروی گشتاور خمشی بیشتر و حالت تغییرشکل و وزن کمتر نسبت به تیرآهن های نورد شده بهتر می باشند.و اینکه از آهن معمولی می توان تیرآهن لانه زنبوری تولید نمود

مزیت:

۱- مدول مقطع و ممان اینرسی مقطع تیر افزایش می یابد.
۲- مقاومت خمشی تیر نیز افزوده میگردد. در نتیجه تیری حاصل میشود با ارتفاع بیشتر قوی تر و هم وزن تیر اصلی .
۳- با کم شدن وزن مصالح و سبک بودن تیر از نضر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود .
۴- از فضا های ایجاد شده حفره ها  میتوان لوله های تاسیساتی و برق را عبور داد.
در ساختن تیرآهن لانه زنبوری که منجر به افزایش ارتفاع تیرآهن میشود باید استاندارد کاملا رعایت گردد در غیر این صورت خطر خراب شدن تیرآهن زیر بار وارد شده حتمی است.

معایب:

از جمله معایب تیرآهن لانه زنبوری وجود حفره های آن است که نمیتواند تنش های برشی را در محل تکیه گاه های پل به ستون یا اتصال تیر آهن  به پل لانه زنبوری تحمل کند. بنابراین برای رفع این عیب اقدام به پر کردن بعضی از این حفره ها با ورق فلزی و جوش میکنند تا اتصال فرعی پل به ستون یا تیر فرعی به پل به درستی انجام شود. تیرآهن لانه زنبوری در ساختمان اسکلت فلزی میتواند به صورت پل فقط در یک دهانه یا به صورت پل ممتد به کار رود.

نحوه ساختن تیر لانه زنبوری :

الف – شیوه برش پانیر
ب – شیوه برش لتیسکا

تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن لانه زنبوری

روش های برش تیر آهن

۱- برش به روش کوپال: با استفاده از دستگاه قطع کن سنگین که به برش گیوتین مخصوص مجهز است تیر آهن به شکل سرد در امتداد خط منکسر قطع می شود.
۲- برش به روش برنول: برش در این حالت به روش گرم انجام میشود. به این صورت که کارگر ماهر برش را با شعله بنفش رنگ قوی حاصل از گاز استیلن و اکسیژن به وسیله لوله برنول انجام میدهد.بریدن تیر های سبک به وسیله ماشین های برش اکسیژن شابلون دار نسبتا ساده است در ایران تیرآهن های لانه زنبوری رابیشتر با دست تهیه میکنند.

تقویت تیرآهن های لانه زنبوری

در تیرآهن های لانه زنبوری علاوه بر تنش های خمشی اصلی، در محل حلقه ها تنش های خمشی ثانویه حاصل از برش در مقطع ایجاد می گردد که گاهی این تنش از تنش های اصلی در تیر بزرگترند. این تنش ها از کارایی تیر می کاهند و برای مقابله با آن ها باید حلقه های کناری را با ورق پر کرد خصوصا هنگامی که از این نوع تیر ها بصورت یکسره استفاده میشود در محل تکیه گاه ها که هم نیروی برشی و هم لنگر خمشی زیاد باشد، تنش های خمشی به شدت افزایش میگردد که نیازمند تقویت تیر در این محل ها میباشد که از لحاظ اقتصادی قابل توجیه نیست. برای حل این مشکل داخل تیر فلزی در نقاطی که تنش های ثانویه قابل ملاحظه میباشند از بتن پر میشود و کشش حلقه های خالی را به عمل تغییر میدهد و این امر سختی و مقاومت تیر را افزایش میدهد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

برای سفارش و یا اطلاع از آخرین قمیت ، به قسمت تماس با ما رفته ویا با شماره زیر تماس بگیرید.
مدیر فروش : اشرفی
09127270205
02133731673

نظرات برای این پست بسته شده است.