اطلاعاتی از آهن اسفنجی

اطلاعاتی ازآهن اسفنجی

 از  باز نگری مستقیم سنگ آهن، آهنی بنام آهن اسفنجی بدست می آید که به آن DRI نیز گفته میشود. یکی از مهم ترین کاربردهای استفاده از آهن اسفنجی  در کوره های القائی  می باشد. بر این اساس که بجای استفاده از  ۵۰ درصد، آهن قراضه در کوره های القایی می توان از آهن اسفنجی استفاده کنیم. که این امر نیاز به  دانش فنی و تجربی برای نحوه  استفاده از آنها در کوره القایی دارد. همچنین باعث ایجاد تحولی بزرگ در ریخته گری بر اساس استفاده از آهن اسفنجی  در صنعت فولاد به وجود آمده است. که تقریبا تعداد بسیاری از واحدهای کوچک و بزرگ تولید فولاد در کشور از این روش ها استفاده میکنند.

اهن اسفنجی
اهن اسفنجی

نحوه تولید آهن اسفنجی

با احیای مستقیم سنگ آهن به وسیله  منابع گازی یا زغال سنگ همچون دوردو روش  میدرکس واچ – وای – ای آهن اسفنجی تولید می شود.انتخاب روش احیای مستقیم سنگ آهن، بستگی به منابع موجود و محل قرارگیری کارخانه تولیدکننده دارد. لازم به ذکر است که  در کشور ایران،  چون  منابع غنی گازی وجود دارد و گاز به عنوان ماده احیا کننده مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین احیا سنگ آهن از طریق منابع گازی صورت می گیرد. ازطرفی استفاده از منابع زعال سنگ به دلیل تولید آلودگی هوا روشی مناسب نمی باشد. وطرفی دسترسی به معادن زغال سنگ کار آسانی نیست. ولی در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در دنیا، کشور هندوستان می باشد که از منابع زغال سنگ استفاده میکند.

 منابع گازی و زغال سنگ فرآیند تولید آهن اسفنجی  :

منابع گازی:

  • روش میدرکس
  • اچ – وای – ای

منابع زغال سنگ:

  • اس – ال – آر – ان
  • جیندال
  • دی – آر – سی
آهن اسفنجی
آهن اسفنجی

تولید آهن اسفنجی به روش میدرکس : این روش بعنوان پر استفاده ترین روش های تولید در ایران و جهان می باشد.در این روش، گاز طبیعی وارد واحد شکست گاز میشود، سپس بر اثر حرارت وارد شده و کتالیست های مخصوص به هیدروژن و کربن تبدیل میشود. سپس این هیدروژن و کربن وارد کوره ای که کوره احیا نام دارد و گندله سنگ آهن را در آن گذاخته کردیم میشود و با اکسیژن گندله سنگ آهن ترکیب میشود و باعث احیای سنگ آهن می شود.این روش به عنوان کم مصرف ترین روش و پر بازده ترین روش ها در ایران و جهان می باشد. حدود ۸۰ درصد آهن اسفنجی ایران، به این روش تولید میگردد.

 روش اچ – وای – ای : دارای مصرف بالای برق  و مشکلات ظرفیتی می باشد. بنابراین روش اچ – وای – ای و روش هایی که بر مبنای زغال سنگ هستند، در ایران استفاده نمیشود.

 

برای سفارش و یا اطلاع از آخرین قمیت ، به قسمت تماس با ما رفته ویا با شماره زیر تماس بگیرید.
مدیر فروش : اشرفی
09127270205
02133731673

نظرات برای این پست بسته شده است.